U Lugovima kod Busovače promovisana knjiga "Hafiz Zaim-ef. Puška"

21 Juni 2019

U petak 21. juna 2019. godine u okviru manifestacije "509. Dani Ajvatovice" u džamiji džemata Lugovi, Medžlis Islamske zajednice Busovača promovisana je knjiga "Hafiz Zaim-ef. Puška".

 

Knjigu su prisutnima predstavili  Mustafa Spahić, hfz. Zijad Dervić i autor Mesud-ef. Puška, a moderator je bio hfz. Adnan Srebrenica.

 

Iako se knjiga zove Hafiz Zaim-ef. Puška – sa šehadetom na Golom otoku, mnogi će čitaoci steći dojam da je ovo knjiga o Zaimovoj hanumi Fatimi, odnosno majci autora. Kroz životnu priču porodice hafiza Zaima Puške koja je opisana u ovoj knjizi, možemo zaključiti da su upravo ovakve žene odigrale presudnu ulogu u očuvanju islamskih vrijednosti na ovim prostorima u turbulentnim vremenima Drugog svjetskog rata, komunističke vlasti i njihove torture koja je kulminirala Sarajevskim procesom, kada se historija ponavlja i efendija Mesud postaje predmet istraga UDBE.

U knjizi je opisan životni put hafiza Zaima, obrazovanje u Visokom i Živčićima, imamski rad u više džemata te boravak hafiza Puške na Golom otoku, torture, odnos s drugim zatvorenicima i stražarima te posebno teški period nakon povratka u Visoko. U knjizi možemo pročitati i pisma koja su za vrijeme zarobljeništva na Golom otoku razmjenjivali hafiz Zaim i Fatima‑hanuma.

Tokom robije na Golom otoku hafizu je najteže pala tortura od strane Edhema Pašalića, predratnog kadije iz Zenice. Međutim, susret hafiza s Edhemovom majkom poslije dolaska s Golog otoka pokazuje njegovu veličinu. Ovaj gest hafiza pokazuje njegovo vizionarstvo o potrebi pomirenja Bošnjaka “tamničara” i Bošnjaka “žrtava”.

U tekstu se opisuje težak položaj imama u periodu komunizma, međutim, stječe se dojam da, iako je danas položaj imama, snaga i kapacitet Islamske zajednice u cjelini mnogo bolji, motivacije i požrtvovnosti za predani je rad manje. Barem je to tako u poređenju današnjeg stanja, kojeg određuje blagodat slobode, s odnosom hafiza Puške prema pozivu imama u vremenima neslobode.

Čitano 1446 puta